Jesteś tutaj:
  2. O szkole

O szkole

Przed 1939 rokiem szkoła nie posiadała samodzielnego budynku. Zajęcia odbywały się w dwóch salach lekcyjnych wygospodarowanych w ówczesnej siedzibie gminy oraz w pomieszczeniu obecnej poczty. Jeszcze przed II wojną światową z inicjatywny Adama Słomińskiego rozpoczęto budowę szkoły. Zdążono wykonać mury i więźbę dachową. Niestety uległy spaleniu podczas wojny. 11 września 1985 roku odsłonięto na budynku szkoły tablicę upamiętniającą śmierć mieszkańców Białej 11 września 1939 roku. W 1997 roku oddano do użytku nowe skrzydło szkoły, zaś w roku 2009 rozpoczęto prace budowlane, w wyniku których wybudowano boisko oraz wygospodarowano nowe pomieszczenia na poddaszu.

Obecnie uczniowie naszej placówki uczęszczają do 7 oddziałów. W czasie zajęć korzystają z ośmiu sal lekcyjnych, biblioteki, sali do zajęć wyrównawczych, świetlicy wyposażonej w Multimedialne Centrum Informacji, stołówki, salki gimnastycznej oraz boiska wielofunkcyjnego. W odpowiedzi na zainteresowania i potrzeby rozwojowe naszych wychowanków w szkole odbywają się następujące koła zainteresowań:

- koło polonistyczne,

- koło historyczne,

- koło języka angielskiego,

- koło języka niemieckiego,

- koło szachowe,

- koło muzyczne,

- koło origami,

- koło teatralne,

- koło plastyczne,

- koło rękodzielnicze,

- koło PCK,

- koło LOP,

- koło turystyczne,

- koło sportowe,

- Dziecięca Drużyna Pożarnicza,

- Szkolny Klub Wolontariusza.

Dodatkowo uczniowie biorą udział w zajęciach kompensacyjnych:

- terapia pedagogiczna,

- socjoterapia,

- logopedia,

- gimnastyka korekcyjna,

- rytmika,

- zajęcia wyrównawcze.

Znaczącym elementem pracy wychowawczej szkoły jest organizowanie uroczystości oraz imprez kulturalnych, historycznych, sportowych czy rekreacyjnych. Uczniowie biorą udział w koncertach muzycznych, przedstawieniach profilaktycznych, występach cyrkowych, licznych wycieczkach regionalnych i krajoznawczych, a także zwiedzają muzea, jeżdżą do kin, teatrów oraz innych instytucji kulturalno-oświatowych.

Nasza szkoła aktywnie realizuje założenia programów:

- Nie pal przy mnie, proszę!,

- Znajdź właściwe rozwiązanie,

- Zachowaj Trzeźwy Umysł,

- Szkoła bez Przemocy,

- Klub Bezpiecznego Puchatka,

- Szkoła Promująca Zdrowie.

Podejmowanie różnorodnych form aktywności możliwe jest dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej, która permanentnie pogłębia swoją wiedzę i zdolności w pracy ze środowiskiem szkolnym, co gwarantuje wysoki poziom nauczania i wychowania, dostosowany do możliwości wychowanków oraz potrzeb środowiska.

Szkoła Podstawowa Białej współpracuje z takimi instytucjami, jak:

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,

- Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu,

- Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zgierzu,

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu,

- Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej,

- Ochotnicza Straż Pożarna w Białej,

- Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Akacjami".

Ogromny wkład w realizację podejmowanych przedsięwzięć mają rodzice, którzy z zaangażowaniem urzeczywistniają każde działanie.