Szkoła Podstawowa |im. Jana Kasińskiego

dyrektor p. Sławomir Truszkiewicz

95-001 Biała ul. Kościelna 4

Tel: 42 717-84-13

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 338884
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Białej

Kościelna 4

95-001 Biała

Tel: 42 717 84 13

spbiala@gminazgierz.pl

Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

Rajd Szlakiem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich

Rajd jest związany z historią przemarszów i walk odwrotowych stoczonych na Ziemi Zgierskiej w dniu 7 września 1939 r. i następującej po nim nocy, przez dwie jednostki wchodzące w skład Armii „Łódź”. Po przegranej bitwie granicznej i po opuszczeniu bronionej do 5 września zasadniczej linii oporu na linii rzek: Warty i Widawki, wszystkie oddziały tej Armii wycofywały się pod naporem niemieckim w kierunku Głowna i Brzezin. Dla uczczenia tamtych wydarzeń i poległych w bojach polskich żołnierzy, na terenie Gminy Zgierz odbywa się rajd drogami, którymi żołnierze przedostawali się do Głowna.

Organizatorzy rajdu: Urząd Gminy ZgierzUrząd Miasta Zgierza oraz Muzeum Miasta Zgierza, przy udziale grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy Kaniowscy” w Łodzi Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy Oddziale PTTK w Ozorkowie oraz Oddziału Zgierskiego PTTK

Niedzielny poranny deszcz nie zachęcał do wędrówki. W południe, już przy przejaśnieniach, wyruszyliśmy w 10-kilometrową  trasę, która zaczynała się  przy Zespole Szkolno − Gimnazjalnym w Szczawinie.  Wędrowaliśmy przez Las Szczawiński drogą w kierunku Kęblin. O godz. 14 przy pamiątkowym obelisku przy dawnym dworze wartę wystawili członkowie  grup rekonstrukcyjnych. Wójt Gminy Zgierz oraz delegacja młodzieży szkolnej złożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili znicze. To dwór był kluczem, którego zdobycie otwierało drogę polskim żołnierzom do dalszego odwrotu w kierunku Strykowa. 

Z Kęblin podążyliśmy  do Białej, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła, w której  złożono ostatecznie w 1940 r. ciała wszystkich poległych polskich żołnierzy. Tutaj tez w obecności warty wystawionej przez grupy rekonstrukcyjne złożyliśmy kwiaty na mogile i zapaliliśmy  znicze. Następnie udaliśmy się do Szkoły  Podstawowej w Białej, gdzie dla wszystkich uczestników (w większości młodzież z 10 szkół miejskich i gminnych) przygotowano ognisko połączone  z pieczeniem kiełbasek. Na boisku szkolnym można było obejrzeć wystawę uzbrojenia i umundurowania ówczesnych żołnierzy.

W rajdzie udział wzięło 18 uczniów SP w Białej oraz rodzice i rodzeństwo niektórych uczniów. Opiekę nad grupą podczas rajdu sprawowały: Barbara Gębicka i Barbara Malinowska. Rajd zakończył się o godzinie 17:30.