Małgorzata Mamińska

Utalentowana sportsmenka z Białej

Szkoła Podstawowa w Białej jest małą wiejską szkołą leżącą na terenie gminy Zgierz.

Mimo, że nie należy do wielkich szkół to w zakończonym roku szkolnym 2009/2010 może się poszczycić wielkimi osiągnięciami sportowymi. Poczynając od rozgrywek międzyszkolnych na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim i kończąc na etapie wojewódzkim.

Zdecydowanie najwięcej radości i satysfakcji szkole dostarczyła Małgosia Mamińska.

Z dużymi nadziejami czekaliśmy na jej występ w Finale Krajowym Czwartków Lekkoatletycznych. Dla przypomnienia dodam, że jest to największa impreza sportowa w kraju dla dzieci ze szkół podstawowych. W startach eliminacyjnych odbywających się przez cały rok w 70 miastach brało udział blisko 300 tysięcy dzieci. W Finale Krajowym spotyka się najlepsza osiemdziesiątka w danej konkurencji i roczniku. Zawody odbyły się w dniach 12-13.06.2010 na stadionie Orła w Warszawie. W sobotnim biegu  eliminacyjnym na 60 metrów Małgosia uzyskała znakomity wynik 8.43 ( trzeci czas eliminacji ). Swoją serię eliminacyjną  wygrała ze sporą przewagą. W niedzielnych półfinałach pobiegła na tym samym poziomie co w eliminacjach i był to najlepszy czas półfinałów. Bieg finałowy miał dość nerwowy przebieg. Sędziowie przedłużali start  zawodniczek, dodatkowo jeszcze jedna z nich popełniła falstart. Małgosia jednak wytrzymała psychicznie, bardzo dobrze wystartowała i zajęła wysokie II miejsce z czasem 8.36. Jest to ogromny sukces młodej sprinterki i największe jej dotychczasowe osiągnięcie. Tym bardziej, że pracę treningową rozpoczęła niedawno w klubie UKS „Lisy" Zgierz, gdzie trenerem jest Paweł Lisiecki .

Skromne warunki do prowadzenia lekcji w-fu ( brak sali gimnastycznej, normalnego boiska ) nie przeszkodziły zawodniczce zaprezentować swoich walorów podczas zawodów.

Drugim bardzo dużym osiągnięciem było zajęcie wraz z koleżankami Natalią Zgierską, Mileną Dobrzelewską i Eweliną Malinowską II miejsca z czasem 2.39.96 w sztafecie szwedzkiej ( 100x200x300x400m ) podczas Finału Ogólnopolskiego Vena Sport 2010, który miał miejsce 10.06.2010 na stadionie AZS Łódź. W pokonanym polu zostawiły m.in. Szkołę Sportową z Aleksandrowa Łódzkiego. Wcześniej dziewczęta rywalizowały na etapie wojewódzkim w którym z czasem 2.44.70 zajęły III miejsce.

Sukcesem zakończył się także start w finale wojewódzkim w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie w bardzo silnej stawce dziewczęta w składzie Małgorzata Mamińska, Ewelina Malinowska , Milena Dobrzelewska, Natalia Zgierska, Patrycja Nawrocka i Joanna Krzewina zajęły bardzo wysokie V miejsce, pozostawiając w pokonanym polu m.in. szkoły sportowe z Łodzi. W czterech konkurencjach: w biegu na 60m, skoku w dal, w rzucie piłeczką palantową i w biegu na 600m dziewczęta łącznie zgromadziły 1264 punkty. W klasyfikacji indywidualnej Małgosia Mamińska zajęła II miejsce zdobywając 352 punkty, zajmując I miejsce w biegu na 60m i II  na 600m i IV w skoku w dal.

Kolejną bardzo udaną imprezą były indywidualne Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w biegach przełajowych. Podwójne zwycięstwo odnieśli zarówno Małgosia Mamińska wśród dziewcząt i Paweł Klimecki wśród chłopców, oboje awansując do etapu wojewódzkiego. W punktacji drużynowej szkół dziewczęta zajęły I miejsce. W skład zwycięskiej drużyny wchodziły: Małgorzata Mamińska, Adrianna Zawisza, Ewelina Malinowska, Milena Dobrzelewska i Patrycja Nawrocka.

Na etapie wojewódzkim po emocjonującej walce na finiszu Małgosia zajęła III miejsce, udowadniając, że nie tylko jest bardzo dobrą sprinterką.

Następną  imprezą w której brała udział nasza zawodniczka był Grotnicki Bieg Leśny o Puchar Kuratora Oświaty. Bieg ten odbywa się cyklicznie co roku i Małgosia jest jedyną uczennicą w Naszej szkole, która przez trzy lata wygrywała tą imprezę.

Zwycięstwami  kończyła też starty w  V Amatorski Otwarty Bieg Uliczny w Rosanowie i w I Memoriale Władysława Lisieckiego oraz zajęła II miejsce w XXVI Ogólnopolskim Biegu  „ O Srebrne Czółenko Włókniarskie", które miały miejsce w Zgierzu. Pomogła też w sposób znaczący  wygrać chłopcom ubiegłoroczny tradycyjny  sztafetowy przełajowy Bieg „Jednorożca" o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy Zgierz, który odbywa się w Dzierżąznej z okazji Gminnych Obchodów Dnia Dziecka. Dwukrotnie dziewczęta z Jej udziałem wygrywały Mistrzostwa Gminy Zgierz w sztafetowych biegach przełajowych.

Zdobywała również wraz z koleżankami Mistrzostwo Gminy Zgierz w piłce ręcznej i koszykowej, będąc podstawową zawodniczką w zespole.

Miejmy nadzieję, że Małgosia dalej będzie rozwijać swój niezwykły talent i nieraz o niej usłyszymy. Należy życzyć jej dużo wytrwałości i zapału w dążeniu do osiągania co raz lepszych wyników sportowych.