Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

NASZE ABSOLWENTKI WOLONTARIUSZKAMI

W Szkole Podstawowej w Białej od kilku lat działa Szkolny Klub Wolontariusza, który powstał z inicjatywy Agaty Barzyńskiej, realizującej zadania nałożone przez organizatorów programu „Szkoła bez przemocy”. Udział w przedsięwzięciu dał impuls do aktywnego zaangażowania się uczniów w pracę na rzecz potrzebujących, poznawaniu i szerzeniu idei wolontariatu wśród społeczności szkolnej i lokalnej. W roku rozpoczęcia działalności klub zrzeszał uczniów ówczesnej klasy VI. Wychowankowie zainicjowali debaty z wolontariuszkami z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Zgierzu na temat niesienia bezinteresownej pomocy innym, zrealizowali pomysł na przygotowanie paczek żywnościowych dla rodzin potrzebujących przez Świętami Wielkanocnymi. W tym celu wykonali ozdoby świąteczne, które sprzedawali mieszkańcom wsi Biała podczas ulicznego kiermaszu, zbierali pieniądze dla powodzian czy włączyli się w akcję „Pola nadziei”, by wesprzeć zgierskie Hospicjum im. Jana Pawła II.

Rok działalności klubu minął pod znakiem pracy, zaangażowania w problemy innych, okazywania wsparcia potrzebującym, współpracy z osobami prywatnymi i instytucjami, tj. Regionalne Centrum Wolontariatu w Zgierzu, parafia p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej czy wspominane hospicjum.

Uczniowie klasy VI odeszli do gimnazjów, zaś ich miejsce zajęli młodsi koledzy. Jak się okazało w niedługim czasie wśród absolwentów były dziewczęta (Joanna Krzewina, Milena Dobrzelewska, Patrycja Nawrocka, Paulina Modrak), które chciały kontynuować pracę w klubie i dlatego już jako uczennice gimnazjum przez cały okres tego etapu nauki z wielkim zaangażowaniem  i oddaniem włączały się w realizację zadań zawartych w planach klubu. Do osiągnięć wolontariuszek należało w szczególności: pomoc kolegom w nauce, przeprowadzanie zabaw, przygotowywanie plakatów, udział w organizacji projektu „Paczka na święta”, czytanie literatury dziecięcej w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, pomoc w organizacji zabaw tanecznych dla uczestników Ferii ze świetlicą szkolną czy pisanie kroniki. Co ważne wolontariuszki swoją postawą, dawały piękny przykład młodszym działaczom, a także upowszechniały ideę wolontariatu wśród swoich rówieśników.

Do dnia dzisiejszego jedynie dwie spośród czterech dziewcząt aktywnie uczestniczą w pracy klubu, są nimi Joanna Krzewina i Milena Dobrzelewska. Lata spędzone w organizacji dały dziewczętom podstawę do rozwijania swoich pasji, poszerzenia wiedzy, kształtowania wrażliwości na problemy naszych czasów, uczenia się samodzielności, odpowiedzialności za swoje działania i podejmowane decyzje.

Praca wolontariuszek jest bardzo wartościowa, społeczność szkolna i lokalna ceni sobie osiągnięcia dziewcząt wierząc, że wśród naszych uczniów i mieszkańców dorastają następcy, którzy za ich przykładem staną się wolontariuszami.